ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը սեպտեմբերի 17-18-ը Իտալիայի Սենատի արտաքին գործերի եւ արտագաղթի կոմիտեի նախագահ Վիտո Պետրոչելիի հրավերով աշխատանքային այցով մեկնել էր Հռոմ՝ Իտալիայի խորհրդարանում մի շարք հանդիպումների մասնակցելու նպատակով: Իտալիա մեկնած ԱԺ պատվիրակության կազմում է եղել նաեւ Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Մարիա Կարապետյանը:
Այցի շրջանակում սեպտեմբերի 17-ին Ռուբեն Ռուբինյանը եւ Մարիա Կարապետյանը հանդիպել են Իտալիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահի եւ անդամների, ինչպես նաեւ Միջխորհրդարանական միության Իտալիա-Հայաստան հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Ջուլիո Չենտեմերոյի եւ նույն բաժնի անդամների հետ:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդիպում է ունեցել Իտալիայի Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարտա Գրանդեի հետ: Հանդիպման ընթացքում Ռուբեն Ռուբինյանը Պատգամավորների պալատի իր գործընկերոջը ներկայացրել է հետհեղափոխական Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների գործընթացները, խորհրդարանական դիվանագիտության առաջնահերթություններն ու գերակայությունները՝ այս համատեքստում ընդգծելով Իտալիայի խորհրդարանի՝ որպես խորհրդարանական կառավարում ունեցող երկրի օրենսդիր մարմնի հետ առավել սերտ փոխգործակցության կարեւորությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կողմից 2019 թվականի ապրիլի 10-ին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ որոշմանը: Այս առնչությամբ Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Պատգամավորների պալատի կողմից ընդունված որոշումը, ինչը կարեւոր ներդրում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացում:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգին, այս համատեքստում ընդգծել Իտալիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հնարավորինս արագ վավերացումը:
Հանդիպման ավարտին Ռուբեն Ռուբինյանը հրավիրել է իր գործընկերոջը աշխատանքային այցով լինել Հայաստանում:
Իտալիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությունը աշխատանքային այցի շրջանակում սեպտեմբերի 18-ին հանդիպել է նաեւ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամների հետ:  Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանում կայացած  ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո տեղի ունեցող բարեփոխումներին: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ հայ-իտալական հարաբերությունների օրակարգային հարցերին: Ռուբեն Ռուբինյանը Սենատի իր գործընկերներին է ներկայացրել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ներկայիս գործընթացը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում առկա զարգացումները: Հանդիպման ավարտին Ռուբեն Ռուբինյանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Սենատի իր գործընկերոջ հետ՝ վերջինիս Հայաստանում հյուրընկալելու կապակցությամբ:
Այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաեւ ԵԽԽՎ-ում իտալական պատվիրակության ղեկավար Ալվիզե Մանիերոյի եւ ՆԱՏՕ ԽՎ-ում իտալական պատվիրակության ղեկավար Լուկա Ֆրուզոնեի հետ: Վերոնշյալ հանդիպումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել միջխորհրդարանական հարթակներում համագործակցությանը՝ առաջնային համարելով երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում արդյունավետ փոխգործակցությունը:

Итоги рабочего визита в Италию председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям
17-18 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян по приглашению председателя Комитета по иностранным делам и миграции Сената Италии Вито Петрочелли находился с рабочим визитом в Риме – для участия в ряде встреч в итальянском парламенте. В составе делегации НС была также руководитель группы дружбы Армения – Италия М.Карапетян.
В рамках визита 17 сентября Р.Рубинян и М.Карапетян встретились с председателем и членами группы дружбы Италия – Армения, а также с руководителем отдела отношений Италия – Армения Межпарламентского Союза Джулио Чентемеро и сотрудниками отдела.
В тот же день председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям встретился с председателем Комиссии по иностранным делам Палаты депутатов Италии Мартой Гранде. В ходе встречи г-н Рубинян представил итальянскому коллеге текущие в постреволюционной Армении процессы реформ, приоритеты парламентской дипломатии, подчеркнув в этом контексте важность более тесного взаимодействия с парламентом Италии – как законодательным органом страны с парламентским управлением.
На встрече стороны обратились также к решению Палаты депутатов Италии по Геноциду армян от 10 апреля 2019 г. В связи с этим Р.Рубинян отметил, что Армения всемерно осознает важность принятия решения, являющегося весомым вкладом в процесс международного признания   Геноцида армян.
Стороны коснулись также повестки отношений РА – ЕС, подчеркнув в этом русле необходимость ускорения ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
В завершение встречи Р.Рубинян пригласил своего итальянского коллегу с рабочим визитом в Армению.
18 сентября в рамках поездки делегация НС РА встретилась также с членами внешнеполитической комиссии Сената Италии. Стороны обратились к   реформам после ненасильственной, бархатной революции в Армении. Затронуты были повесточные вопросы армяно-итальянских отношений. Г-н Рубинян представил сенаторам нынешнее состояние урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, а также современные региональные развития. В завершение беседы достигнута договоренность председателя внешнеполитической комиссии НС о встрече со своим итальянским коллегой   в Армении.
В рамках визита парламентарии РА встретились также с главой итальянской делегации в ПАСЕ Алвизе Маниеро и руководителем делегации Италии в ПА НАТО Лукой Фрузоне. В ходе вышеуказанных встреч затронуто сотрудничество на межпарламентских площадках – с приоритетом эффективного взаимодействия по вопросам, представляющим двусторонний интерес.